Porady

Adwokat: upadłość konsumencka – skuteczne wsparcie prawne w ogłoszeniu upadłości konsumenckiej

Ogłoszenie upadłości konsumenckiej jest często postrzegane jako szansa dla osób, które wpadły w pułapkę długów. Niemniej, decyzja w sprawie złożenia wniosku o ogłoszenie upadłości wymaga dokładnego rozważenia, gdyż wiąże się zarówno z korzyściami, jak i obowiązkami. Kiedy i dlaczego warto podjąć kroki w kierunku ogłoszenia upadłości konsumenckiej? W jaki sposób przebiega ta procedura prawna? Czy każda osoba może z niej skorzystać?

  1. Czym jest upadłość konsumencka? Możliwości
  2. Kto może zdecydować się na ogłoszenie upadłości konsumenckiej?
  3. Ogłoszenie upadłości – konsekwencje
  4. Adwokat upadłość konsumencka – skuteczna pomoc w procesie upadłości konsumenckiej

Wniosek będący pierwszym krokiem ku ogłoszeniu upadłości konsumenckiej składa się w sądzie upadłościowym właściwym dla miejsca zamieszkania dłużnika. Można to zrobić samodzielnie, natomiast może się to okazać wysoce skomplikowane.  Po pomoc najlepiej zwrócić się do Adwokata specjalizującego się w upadłości konsumenckiej.

Czym jest upadłość konsumencka? Możliwości

Upadłość konsumencka to procedura, z której korzystać mogą osoby znajdujące się w sytuacji nadmiernego zadłużenia i nie są w stanie uregulować swoich zobowiązań. Głównym efektem ogłoszenia upadłości jest całkowite uwolnienie się od długów, co oznacza, że wierzyciele nie mogą już dochodzić spłaty swoich należności, nawet jeśli nie zgłosili ich w trakcie postępowania upadłościowego.

Jak w ogólnym sensie wygląda procedura ogłoszenia upadłości przez konsumenta?

Na początku konieczne jest złożenie wniosku o ogłoszenie upadłości. Po pozytywnym rozpatrzeniu wniosku rozpoczyna się właściwe postępowanie upadłościowe. Wartości majątkowe dłużnika są sprzedawane na licytacji przez syndyka, a uzyskane środki przeznaczone są na spłatę wierzycieli. W przypadku, gdy to nie wystarcza do uregulowania całości zobowiązań, sąd może całkowicie umorzyć pozostałe zobowiązania. Może również zasądzić plan spłaty i po jego uregulowaniu umorzyć pozostałe zobowiązania. Od tego momentu sytuacja z długami zostaje całkowicie uregulowana.

Kto może zdecydować się na ogłoszenie upadłości konsumenckiej?

Czy każda osoba mająca kłopoty ze spłatą zobowiązań może ubiegać się o upadłość konsumencką? Nie, przepisy Prawa Upadłościowego wyraźnie określają warunki, które należy spełnić, aby przystąpić do procedury upadłościowej.

  • Status osoby fizycznej

Jeśli chcesz ogłosić upadłość w ramach procedury konsumenckiej, a prowadzisz działalność gospodarczą, musisz zamknąć swoje przedsiębiorstwo. Konieczne jest również wykreślenie go z Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej.

  • Niewypłacalność

Aby ubiegać się o upadłość, osoba musi być w trwałym stanie niewypłacalności, czyli znajdować się w sytuacji bankructwa. Prawo uznaje, że osoba staje się niewypłacalna, gdy nie jest w stanie regulować swoich długów od co najmniej 3 miesięcy.

  • Miejsce zamieszkania w Polsce

Postępowanie prowadzi sąd właściwy dla stałego miejsca zamieszkania osoby składającej wniosek o upadłość. Jeśli więc chcesz ubiegać się o upadłość w polskim sądzie, Twoje główne miejsce zamieszkania musi być w Polsce. Alternatywnie, możesz mieć majątek (np. nieruchomości) na terenie Polski.

  • Brak procedury upadłościowej 10 lat wstecz

Przeszkodą w ubieganiu się o upadłość może być sytuacja, gdy w ciągu ostatnich 10 lat osoba składająca wniosek przechodziła już upadłość. Upadłość konsumencką można ogłosić raz na 10 lat.

Ogłoszenie upadłości – konsekwencje

Mogłoby się wydawać, że w toku postępowania upadłościowego zadłużony odzyskuje spokój ducha. Wiele w tym prawdy, jednak sytuacja ma także swoje konsekwencje. Jedną z głównych jest utrata kontroli nad własnym majątkiem. Zarówno majątek, jak i dochód z pracy dłużnika (po wyłącznie kwoty wolnej )  stanowią część masy upadłościowej, którą administruje syndyk. To syndyk decyduje, w jaki sposób zbyć składniki majątku i jak uregulować długi.

Osoba ogłaszająca upadłość nie ma możliwości zaciągania nowych pożyczek ani podejmowania decyzji finansowych, które mogłyby zakłócić realizację planu spłaty wierzycieli. Ponadto osoba upadła zostaje wpisana do rejestru dłużników upadłościowych, a taki wpis wygasa po 3 latach od zakończenia planu spłaty.

 

Artykuł sponsorowany

Możesz również polubić…

0 komentarzy

  1. greg says:

    to trzeba być już pod kreską mocno, by w to iść

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *